Vodárenské věže
Vodárenské věže na Vltavě bývaly nazývány klenoty města. Pojďme se podívat proč a připomenout si dobu, kdy hospodyňky chodívaly s putnou pro vodu do kašny na náměstí.
Nejjednodušším a dlouho jediným zdrojem vody v pražském souměstí bývaly potoky, prameny a studny. Bohužel s rostoucím počtem obyvatel, neexistencí kanalizační sítě a dnes nepředstavitelným hospodařením s odpady docházelo k jejich stále se zhoršujícímu znečištění a následnému hledání čistého a nezávadného zdroje. Tím nejbližším zdrojem byla voda vltavská. První vodárenská řešení využívala pohonu mlýnského kola k načerpání vody do vodojemu umístěného ve věži nad řekou odkud tekla potrubím, samospádem, do kašen. A právě o nich především je dnešní vycházka.
Naše cesta povede po pravém břehu Vltavy – od Šítkovské vodárenské věže sousedící dnes s Výstavní síní Mánes, po Masarykově a Smetanově nábřeží, uličkami okolo staroměstských kašen až k Novomlýnské vodárenské věži. Povíme si o důležitých pražských pramenech, o výstavbě vodárenských věží, potrubí a systému kašen i o důvodech proč systém přestal být využíván.
Důležité informace
Sejdeme se
před před Šítkovskou vodárenskou věží (Masarykovo nábř. 250/1, Praha 1)
Délka
přibližně 2 hodiny (3 km)
Ukončení vycházky
Novomlýnská vodárenská věž
Průvodce
Eva Losenická
Další informace
Vycházka se koná za každého počasí.
Termíny vycházek
Ceník vycházky
- Zvýhodněné vstupné (senioři a studující): 150Kč/osoba
- Zdarma: děti do 15 let
- Součástí ceny za komentovanou vycházku není vstupné do Novomlýnské vodárenské věže.
- Na místě u průvodce je platba v hotovosti možná. S rezervací za avizovanou cenu, bez rezervace s příplatkem 50,- Kč.