Kostel sv. Františka z Assisi

Mohutnou zelenou kopuli kostela sv. Františka z Assisi lze mezi střechami a věžemi Starého Města rozpoznat snadno. Křížovnickému náměstí pak spolu se Staroměstskou mosteckou věží a Klementinem dominuje hlavní průčelí kostela, s konkávně prohnutými nárožími a obložené kamenem. Zatímco turisté často jenom poposedávají na schodišti před vstupem do kostela, kochají se výhledem na Karlův most a Pražský hrad, nebo jen nechávají odpočinout znaveným nohám, my se na prohlídce s kunsthistorikem seznámíme s kostelem sv. Františka daleko blíže.

Právě zde, u tehdejšího Juditina mostu, založili kostel Křížovníci s červenou hvězdou, jediný církevní řád českého původu. Zakladatelkou řádu nebyl nikdo menší než Anežka Přemyslovna, dcera Přemysla Otakara II. a jeho druhé choti Konstancie Uherské, oblíbená sestra Václava I., v listopadu 1989 prohlášená papežem Jan Pavel II. za svatou.

Na prohlídce se dozvíme více o Křížovnících, mimo jiné o tom, že neměli nic společného s ochranou poutníků do Svaté země, ale byla jim svěřena péče o most, jeho údržba i opravy. Prohledneme si samozřejmě také bohatou výzdobou kostela, pomyslně korunovanou kopulí s freskou „Poslední soud“.

Důležité informace

Sejdeme se

před vstupem do kostela sv. Františka z Assisi na Křížovnickém náměstí, Praha - Staré Město

Délka

přibližně 1 hodina

Ukončení vycházky

před vstupem do kostela sv.  Františka z Assisi

Průvodce

Dominik Šipr

Další informace

Vycházka se koná za každého počasí.

Termíny vycházek

Ceník vycházky

150,- Kčplné vstupné
  • Zvýhodněné vstupné (65+ a studující): 100,-Kč/osoba
  • Zdarma: děti do 15 let
  • Možnost koupit lístek v prodejně Freshlabels Store na adrese:
  • Panská 9, Praha 1
  • Po - Ne 10:00 - 20:00
  • Na místě u průvodce je platba možná v hotovosti, s příplatkem 50,- Kč.