Žižkovské usedlosti

Žižkovské usedlosti je vycházka za někdejší pražské hradby, do někdejší obce zvané Viničná Hora nebo v německé variantě Weinberge, do míst, která od roku 1877 známe jako Žižkov. Čekají nás někdejší usedlosti, hostince, vinice a kapličky, často připomínané pouze místním názvem, občas zbytky staveb rozličným způsobem obstavěné mnohem pozdější zástavbou. Připomeneme si dobu, kdy byl na místě pulzujícího města malebný venkov.

Žižkovem projdeme typicky – cikcak nahoru a dolů. Vyjdeme z Olšanského náměstí, připomeneme si někdejší slavný hostinec Bezovka s rybníčkem a zahradou, přes Havlíčkovo náměstí s centrální radnicí k památníku básníka a nobelisty Jaroslava Seiferta. Ten se v dnešní Bořivojově, tehdy Riegrově, ulici narodil a zdejší chudé prostředí formovalo jeho vztah ke světu. Cestou od novogotického kostela sv. Prokopa si připomeneme někdejší usedlost Reissmanku, poté Dolní Sklenářku a kapli Panny Marie v místech dnešní divadla Járy Cimrmana.

V dolní a nejstarší části Žižkova nás čeká usedlost Šubrtka, továrna Husníka  a Häusler, místa posledních vinic a usedlost Velká Proutková spojená s výstavbou městských lázní. V místě Velké Hrabovky bývala továrna na výrobu papírenského zboží, ve vedlejší usedlosti a poplužním dvoře Miranka uvidíme stavbu továrny na výrobu kovového zboží, dnes sídlo divadla Ponec. Se svými osudy nás čekají ještě usedlosti Červený lis, Hrabovka, Křenovka, Komotovka, Šubertka a Dirixka. Vycházku ukončíme na náměstí Winstona Churchilla.

Důležité informace

Sejdeme se

na Olšanském náměstí před hotelem Olšanka

Délka

přibližně 2 hodiny (cca 2,5 km)

Ukončení vycházky

Náměstí Radosti

Průvodce

Miroslav Křižan

Další informace

Vycházka se koná za každého počasí.

Termíny vycházek

Chci upozornit na nový termín vycházky

Ceník vycházky

200,- Kčplné vstupné
  • Zvýhodněné vstupné (65+ a studující): 150,-Kč/osoba
  • Zdarma: děti do 15 let
  • Ke každé transakci účtuje Gooout servisní poplatek v hodnotě 15 Kč.
  • U průvodce přímo na místě je možná platba v hotovosti za příplatek 50 Kč.