Vládci na Pražském hradě

S volbou nového pana prezidenta se Pražský hrad – sídlo hlavy státu, dostal znovu do popředí zájmu. Připravili jsme pro Vás speciální vycházku zaměřenou na hradní vládce – krále, císaře i prezidenty. Pojďme se podívat na hrad z jejich perspektivy, vždyť každý z nich vtiskl svému úřadu zcela osobitý charakter.

Již před více než tisícem let se Pražský hrad stal panovnickou rezidencí první vládnoucí dynastie v českém prostoru – Přemyslovců. K vrcholnému rozkvětu došlo v období panování Karla IV., Vladislava Jagellonského i habsburských monarchů Ferdinanda I., Rudolfa II. , Marie Terezie či Ferdinanda V.

Po vzniku československého státu se Hrad měl stát symbolem nového státního zřízení – demokratické republiky. Toto období je spojeno s T. G. Masarykem a Edvardem Benešem. Byť složité, přesto nadějné budování samostatného státu bylo násilně přerušeno – nejprve Hitlerovským Německem a světovou válkou,  po roce 1948 budováním socialismu. Tehdy se funkce prezidenta stala formální a omezila se na nezbytnou reprezentaci státu.

Jeden z vrcholů změny režimu započaté v roce 1989 představuje právě euforie provázející volbu nového prezidenta, do té doby pronásledovaného Václava Havla. Pro další prezidenty – Václava Klause i Miloše Zemana pak hradní působení představovalo vyvrcholení předchozího vládního působení.

Přes všechny turbulentní změny ve společnosti i různosti ve vykonávání úřadu prezidenta republiky se u nás prezidentský úřad těší vážnosti, úctě a respektu. O jeho významu konečně svědčí i vysoká účast při nedávných prezidentských volbách.

Důležité informace

Sejdeme se

před pomníkem T.G.  Masaryka na Hradčanském náměstí

Délka

přibližně 2 hodiny (1,5 km)

Ukončení vycházky

vyhlídka u Černé věže

Průvodce

Eva Losenická

Další informace

Vycházka se koná za každého počasí.

Termíny vycházek

Chci upozornit na nový termín vycházky

Ceník vycházky

200,-plné vstupné
  • Zvýhodněné vstupné (65+ a studující): 150,-Kč/osoba
  • Zdarma: děti do 15 let
  • Ke každé transakci účtuje Gooout servisní poplatek v hodnotě 15 Kč.
  • U průvodce přímo na místě je možná platba v hotovosti za příplatek 50 Kč.