V poslední čtvrtině 19. st. začala v dosahu Prahy vznikat letoviska, tedy vilové osady sloužící k odpočinku rodin převážně vyšší střední vrstvy. Vliv na to měl nejen překotný průběh industrializace, který působil na zhoršování podmínek života v samotném městě, ale také emancipace a vzrůstající sebevědomí právě střední vrstvy.
Předpokladem pro vznik letoviska byla dopravní dostupnost. Tu zajistil rozvoj železniční sítě, která sehrála výraznou roli právě jihozápadně od Prahy v oblasti dolní Berounky. Zde ve Všenorech vzniklo druhé nejstarší letovisko v blízkosti hlavního města. Zakrátko se připojily Dobřichovice a samozřejmě Černošice.
Bude nás zajímat, kde poprvé se setkáváme s pojmem vila, jak se v historii měnila její podoba a co na to mělo vliv.
Při vycházce si ukážeme vily od předních architektů – Jana Kotěry, Františka Roitha, Osvalda Polívky, ale i od „první dámy české architektury“ Aleny Šrámkové. Podíváme se, kde žil Dr. Jan Janský, objevitel krevních skupin, senátorka Františka Plamínková, herečka Andula Sedláčková, fotograf Jan Nepomuk Langhans a řada dalších významných obyvatel krásných černošických vil.
Kde se sejdeme?
na nástupišti nádraží Černošic (ve směru na Beroun)
Ukončení vycházky
nádraží Černošice
Délka vycházky
přibližně 2-2,5 hodiny cca 3 km)
Cena vstupenky:
200
Kč
Zvýhodněné vstupné
Zvýhodněné vstupné 150 Kč pro návštěvníky 65+ a studující. Děti do 15 let zdarma.
Platba u průvodce v hotovosti možná do naplnění vycházky. Ke každé transakci účtuje GoOut servisní poplatek 15 Kč.