Barokní opevnění Prahy vznikalo v letech 1653 až přibližně 1730. Hlavním projektantem byl vojenský inženýr Inocenc Conti, ale velkou měrou se na něm podíleli i civilní architekti, kteří vtiskli podobu především branám. Po roce 1874 se začaly hradby bourat. Na jejich levobřežní část, která se podle kostela Panny Marie Pomocné v šancích nazývala Mariánské hradby, došlo na přelomu 19. a 20. století.
Na uvolněných pozemcích vzniklo podle regulačního plánu Vladimíra Zakrejse a Vlastislava Hofmana v letech 1910-1914 první zahradní město v Praze. Mezi autory individuálních vil, řadových domků a později i bloky činžovních domů najdeme zvučná jména Jana Kotěry, Josefa Gočára, Emila Králíčka, Friedrich Ohmanna, Aloise Dryáka a dalších.
Na vycházce se projdeme ulicemi na bývalých bastionech sv. Jiří, sv. Ludmily, sv. Tomáše a sv. Máří Magdalény. Ukážeme si vlastní vilu sochaře Františka Bílka. Uvidíme Píseckou bránu, která jen těsně unikla stržení, připomeneme si, kde se výstřelem oznamovalo Pražanům poledne i kde bydlel T. G. Masaryk s manželkou, po níž se jmenují blízké sady. Vycházku ukončíme v místech bývalých studentských kolejí Kolonka.
Kde se sejdeme?
na zastávce MHD Chotkovy sady
Ukončení vycházky
v blízkosti zastávek MHD Chotkovy sady a Špejchar
Délka vycházky
přibližně 2 hodiny (2 km)
Cena vstupenky:
200
Kč
Zvýhodněné vstupné
Zvýhodněné vstupné 150 Kč pro návštěvníky 65+ a studující. Děti do 15 let zdarma.
Platba u průvodce v hotovosti možná do naplnění vycházky za příplatek 50 Kč. Ke každé transakci účtuje GoOut servisní poplatek 15 Kč.