Příjemná procházka někdejší italskou kolonií v pražském podhradí je plná malebných zákoutí, starých domů, stylových krámků a kavárniček. Přidáme k nim vyprávění o lidech, kteří zde žili a působili. Na řadu z nich vzpomínáme jako na osobnosti, jiné vnímáme s úsměvem spíš jako podivíny.
První zástavba na svažitém terénu pod dnešní Nerudovou ulicí pochází již ze 12. století, kdy se zde rozkládala obec Obora sv. Jana pod Petřínem, záhy pohlcená rozrůstající se Malou Stranou. Blízko sebe stávaly hned dva kostely – kostel sv. Jana Křtitele a kostel sv. Matěje. Podle jména toho prvního odvozujeme název nejen jedné konkrétní ulice, ale bývá jím označováno i celé bezprostřední okolí.
Klikatost uliček ne náhodou připomíná Itálii. Vždyť je navrhl Ital pro své krajany. Ti, obzvláště za velkého stavebního rozmachu spojeného s přítomností císařského dvora Rudolfa II. v Praze, vynikali jako architekti, stavitelé, zedníci, ale také jako „horké hlavy“, jejichž impulzivní jednání přivodilo mnohé konflikty. Italskou historii dodnes připomíná Italský institut v místě někdejšího Vlašského špitálu.
Italy vystřídali pražští Češi a Němci. Uvidíme, kam chodívali do trhu, do hospod, kudy strmým srázem jezdily povozy, které šlechtické paláce dnes slouží jako velvyslanectví cizích států. A také dojde na malé překvapení.
Kde se sejdeme?
na tramvajové zastávce Malostranské náměstí před Starbucks
Ukončení vycházky
v Nerudově ulici
Délka vycházky
2h (přibližně 1,5km)
Cena vstupenky:
200
Kč
Zvýhodněné vstupné
Zvýhodněné vstupné 150 Kč pro návštěvníky 65+ a studující. Děti do 15 let zdarma
Platba u průvodce v hotovosti možná do naplnění vycházky. Ke každé transakci účtuje GoOut servisní poplatek 15 Kč.