Prahou s očima dokořán

Klášter sv. Anežky České – Vánoční motivy ve středověkém umění

Tato vánoční vycházka nás zavede do expozice středověkého výtvarného umění v klášteře sv. Anežky České. Národní galerie v Praze zde vystavuje skutečné poklady z období vlády Lucemburků v českých zemích, především z doby Karla IV. a Václava IV., i z následujících desetiletí 15. a počátku 16. století.

V rámci jedné vycházky nelze postihnout celou šíři expozice; ve vánočním období se proto budeme věnovat především dílům tématicky spojeným s vánočními svátky. Přiblížíme si biblický příběh o Zvěstování Panně Marii, Navštívení Panny Marie, Narození Páně a Klanění tří králů a ukážeme si, jak slova evangelií i apokryfních textů ovlivnila způsob zobrazení těchto výjevů u mistrů činných v období vrcholné gotiky – například na deskových obrazech z jedinečného Vyšebrodského cyklu – s vrcholnými díly malířů a řezbářů z doby jagellonské, jako je Svatojiřský oltář nebo Archa z Velhartic. V mnoha provedeních budeme moci obdivovat krásu Madon – vyobrazení Panny Marie s Ježíškem v náruči; právě tento námět zobrazovali středověcí umělci mimořádně často a mimořádně mistrovsky.

Pro vstup do sbírkové expozice je třeba uhradit vstupné – základní cena je Kč 220, snížené vstupné Kč 120 platí např. pro seniory 65+. Pro návštěvníky mladší 26 let je vstup zdarma.

 

 

Termín vycházky:

17.12.2023 ve 14:30


Kde se sejdeme?

na pokladně Národní galerie v Anežském klášteře


Ukončení vycházky

Po skončení komentované prohlídky budete mít čas k individuálnímu zastavení u těch děl, které Vás zvláště zaujmou.


Délka vycházky

přibližně 2 hodiny

Cena vstupenky:

200


Zvýhodněné vstupné

Zvýhodněné vstupné 150 Kč pro návštěvníky 65+ a studující. Děti do 15 let zdarma.


Platba u průvodce v hotovosti možná do naplnění vycházky za příplatek 50 Kč. Ke každé transakci účtuje GoOut servisní poplatek 15 Kč.

Soukromé vycházky

Hledáte netradiční dárek nebo program pro rodinu, klienty či skupinu přátel? Vyberte si z nabízených vycházek nebo Vám připravíme vycházku „na míru“. Pro objednávku a bližší informace pište na adresu info@vychazkypraha.cz.

KONTAKT

Tel.: +420 739 072 642 v pracovní dny od 10h do 17h a také 1 hodinu před každou vycházkou 

E-mail: info@vychazkypraha.cz

Prahou s očima dokořán s.r.o.
Křivá 2627/15, 130 00  Praha 3

Podmínky použití