Prahou s očima dokořán

Kostel sv. Apolináře

Jednolodní gotický kostel „strohého monastického typu“ má, stejně jako čtveřice dalších sakrálních staveb na Novém Městě, výjimečného zakladatele. Císař Karel IV. z nich vytvořil pomyslný kříž chránící nově založené město, jehož předlohou nebylo nic menšího, než biblický Nebeským Jeruzalémem, tedy ráj. Pojďme společně nahlédnout a možná se i podivit…. jak je tato úžasná památka návštěvníky opomíjená.
Byť se nám nedochovaly původní krovy či sanktusník, v interiérech uvidíme cenné nástěnné malby z doby kolem roku 1390 (!), za jejichž vznikem stojí osobnost pražského arcibiskupa Jana z Jenštejna. I když se na nás někteří netváří zrovna vlídně, čeká nás bližší seznámení s Ježíšovými apoštoly. Z protější stěny shlíží Panna Marie Ochranitelka obklopena sborem světic stojích na svých mužských protějšcích. Že by za tím byla skryta už tehdy nějaká feministická myšlenka? Na závěr zavítáme na varhanní kruchtu, do sakristie a kostelní zahrady.

Na místě je třeba zaplatit vstupné: plné 60 Kč/snížené 30 Kč. Ve středověkém kostele se netopí, doporučujeme se vhodně teple obléknout.


Kde se sejdeme?

před hlavním vchodem do kostela (středový portál); Apolinářská 439, Praha - Nové Město


Ukončení vycházky

před kostelem


Délka vycházky

přibližně 75 minuz

Cena vstupenky:

200

plné vstupné


Zvýhodněné vstupné

Zvýhodněné vstupné 150 Kč pro návštěvníky 65+ a studující. Děti do 15 let zdarma.


Platba u průvodce v hotovosti možná do naplnění vycházky za příplatek 50 Kč. Ke každé transakci účtuje GoOut servisní poplatek 15 Kč.