Prahou s očima dokořán

Na slunných stráních – Vinohrady

Východně od pražských hradeb vznikají již od 14. století vinice a usedlosti spojené spletí cest. Byť do dnešních dnů zůstala z třicítky usedlostí jediná, připomínky  na ostatních snadno odhalíme v názvech ulic.

Od přelomu 18. a 19. století se dnešní Vinohrady stávají velmi oblíbeným a vyhledávaným místem odpočinku a zábavy. Pražané se rekreují v rozlehlých veřejných zahradách nebo navštěvují populární divadelní arény. Podle přesného regulačního plánu od 70. let 19. století vyrůstá bloková zástavba v jejímž plánu byly vytyčeny také prostory pro vilové čtvrtě.

My na vycházce projdeme ty, které vznikly ve 20. století na stráních mezi Vinohrady a Vršovicemi. Uvidíme dvojdům bratří Čapků, vlastní vily architektů Jan Kotěry, Aloise Dryáka a Františka Alberta Libry. Ukážeme si, kde žil Emil Kolben, i kde tvořil ve svém ateliéru sochař Ladislav Šaloun. Skončíme v zahradním městě Kolonie svoboda družstva Svépomoc. Cestou neopomeneme ani další zajímavosti Vinohrad – vodárnu, vozovnu a Husův sbor.

Termín vycházky:

07.10.2023 ve 14:00


Kde se sejdeme?

na zastávce tram "Orionka" ve směru na Floru


Ukončení vycházky

v blízkosti zastávky MHD Ruská


Délka vycházky

2,5h, asi 3,5km

Cena vstupenky:

200


Zvýhodněné vstupné

Zvýhodněné vstupné 150 Kč pro návštěvníky 65+ a studující. Děti do 15 let zdarma.


Platba u průvodce v hotovosti možná do naplnění vycházky za příplatek 50 Kč. Ke každé transakci účtuje GoOut servisní poplatek 15 Kč.