Prahou s očima dokořán

Vycházka za Pražským Jezulátkem

Pražské Jezulátko je nejznámějším pražským vyslance lásky. Přijíždějí za ním návštěvníci z celého světa a my máme možnost se k nim přidat.

Legenda vypráví, že sošku dítěte Ježíše ze dřeva a vosku vytvořil  ve Španělsku druhé poloviny 16. století mnich na základě svého vidění.  Jisté je, že se stalo tradičním svatebním darem, který přecházel z matky na nejstarší dceru. Do Prahy se dostalo s Marií Manrique de Lara y Mendoza, dvorní dámou Marie Španělské, která jej předala své dceři Polyxeně u příležitosti sňatku s Vilémem Rožmberkem. Polyxena z manželství s Rožmberkem žádné děti neměla, z druhé sňatku se Zdeňkem Popelem z Lobkovic pak měla jediné dítě – syna. Sošku tedy nemohla v duchu tradice předat dceři a věnovala ji bosým karmelitánům při kostele Panny Marie Vítězné.

Jezulátko pod Petřínem za čtyři století zažilo slávu i plenění, ztráty i znovunalezení. K malému Ježíškovi začali přicházet lidé s prosbami a hledáním útěchy. Brzy se sláva zázraků jemu přičítaných dostala za hranice Prahy, Čech a nakonec i Evropy. Pražské Milostné Jezulátko, Gesú Bambino di Praga, Bambinello di Praga, Infant Jesus of Prague plné lásky a naděje se stalo asi nejznámějším pražským vyslancem. Hezkým dokladem úcty a poděkování jsou překrásné šatečky přicházející z celého světa, z nichž nejzajímavější můžeme vidět v rámci vycházky v muzeu.

O kostel stejně jako o Jezulátko a poutníky za ním přicházející pečují bratři Bosí karmelitáni a sestry z Kongregace sester karmelitek Dítěte Ježíše. Doporučený příspěvek na údržbu a provoz kostela je dle Vašeho uvážení.


Kde se sejdeme?

před vstupem do kostela Panny Marie Vítězné v Karmelitské ulici


Ukončení vycházky

v kostele


Délka vycházky

přibližně 1,5 h

Cena vstupenky:

200


Zvýhodněné vstupné

Zvýhodněné vstupné 150 Kč pro návštěvníky 65+ a studující. Děti do 15 let zdarma.


Platba u průvodce v hotovosti možná do naplnění vycházky za příplatek 50 Kč. Ke každé transakci účtuje GoOut servisní poplatek 15 Kč.

Soukromé vycházky

Hledáte netradiční dárek nebo program pro rodinu, klienty či skupinu přátel? Vyberte si z nabízených vycházek nebo Vám připravíme vycházku „na míru“. Pro objednávku a bližší informace pište na adresu info@vychazkypraha.cz.

KONTAKT

Tel.: +420 739 072 642 v pracovní dny od 10h do 17h a také 1 hodinu před každou vycházkou 

E-mail: info@vychazkypraha.cz

Lenka Kliková
Prahou s očima dokořán
Zlenická 884/10; 104 00  Praha 22

 

Podmínky použití