Královská zahrada na Pražském hradě

Vznik Královské zahrady výrazně přispěl k přerodu Pražského hradu ze středověkého hradního komplexu v renesanční sídlo členů panovnické rodiny. Vycházku zahájíme u Královského letohrádku, nejpůsobivější pražské renesanční stavby, kde si připomeneme dobu vlády zakladatele zahrady Ferdinanda I. Habsburského a jeho šťastné manželství s Annou Jagellonskou, jejíž jméno se s letohrádkem rovněž spojuje. Při procházce zahradou a zastavení u další půvabné renesanční budovy – Míčovny – se vrátíme do doby pořádání zahradních slavností a her, jejichž organizaci se osobně věnoval syn Ferdinanda I. a Anny, arcivévoda Ferdinand, který v Čechách dvacet let zastupoval zájmy habsburského rodu. Zahradu ale navštěvovali členové panovnických rodin i v nedávné minulosti, kdy do Prahy přijížděli jako hosté prezidenta Václava Havla. Půjdeme tedy i po stopách dnešního britského krále Karla III., který si zahradu prohlédl ještě jako princ z Walesu, či bývalého španělského krále Juana Carlose a královny Sofie.

Do dějin zahrady se zapsali i českoslovenští komunističtí prezidenti, kteří obývali prezidentský byt v další z budov, které v zahradě vznikly – v té době byla ovšem zahrada pro návštěvníky zpravidla uzavřena. Do programu vycházky proto zahrneme i zmínku o bydlení prezidentů v hradním areálu.

Neopomeneme ani skleníky, v nichž se dodnes pěstují překrásné květiny pro výzdobu hradních prostor.

Přes Jelení příkop se otvírá výhled na severní opevnění hradu a tamní věže, které v minulosti sloužily i jako vězení. Vzpomínku proto věnujeme i několika osobnostem, které byly v této části Hradu internovány – nebyl to jen rytíř Dalibor, kterého prý „nouze naučila housti“.

Důležité informace

Sejdeme se

u vchodu do zahrady u Královského letohrádku

Délka

přibližně 1,5 hodiny (1 až 1,5 km)

Ukončení vycházky

v Královské zahradě

Průvodce

Alexandra Brabcová

Další informace

Vycházka se koná za každého počasí.

Termíny vycházek

Ceník vycházky

200,- Kčplné vstupné
  • Zvýhodněné vstupné (65+ a studující): 150,-Kč/osoba
  • Zdarma: děti do 15 let
  • Ke každé transakci účtuje Gooout servisní poplatek 15 Kč.
  • Platba u průvodce v hotovosti možná za příplatek 50,-Kč.