Kdysi nejvýše položené místo v Praze, v zimě zasněžené vždy o něco dříve i o něco déle než zbytek města. Místo rozhodující bitvy, která na dlouho určila náboženské i společenské poměry v zemích českých, symbol národního neštěstí, ale také poutní místo, obydlí sester benediktinek s cestou k usmíření. To všechno je Bílá hora. Na vycházce si prohlédneme areál poutního místa i jeho moderní okolí.
Poutní místo na Bílé hoře vzniká krátce po bitvě ke skromnému uctění padlých. V dnešní době představuje zachovalý barokní areál s centrálním kostelem vystaveným na půdorysu kříže a s kopulemi nad jeho rameny, s ochozem a domem správce. Bitva je zobrazena na několika místech: ve vstupu do původní mariánské kaple vidíme nástupující vojska, na nástropní fresce od Václava Vavřince Reinera v jižní kopuli, kde je vyobrazen pro katolíky zásadní okamžik – modlitba karmelitána pátera Dominika před bitvou.
V areálu kláštera benediktinek s kostelem Panny Marie Vítězné na Bílé hoře je vhodné zanechat dobrovolný příspěvek na provoz tohoto veřejnosti nedávno zpřístupněného poutního místa. Doporučená výše činí 50 – 100,- Kč na osobu.
Kde se sejdeme?
před pomníkem Josefa Líkaře a Václava Řeháka v parčíku u tramvajové smyčky Bílá Hora
Ukončení vycházky
u tramvajové smyčky Bílý Hora
Délka vycházky
přibližně 2h
Cena vstupenky:
200
Kč
Zvýhodněné vstupné
Zvýhodněné vstupné 150 Kč pro návštěvníky 65+ a studující. Děti do 15 let zdarma.
Platba u průvodce v hotovosti možná do naplnění vycházky za příplatek 50 Kč. Ke každé transakci účtuje GoOut servisní poplatek 15 Kč.