Prahou s očima dokořán

Dejvické školní areály

Pojďte se s námi do školy, a to ne ledajaké. Na vycházce zavítáme do moderních areálů vysokých škol v Dejvicích. A je se na co dívat!

Autorem regulačního plánu Dejvic byl Antonín Engel, žák vídeňského profesora Otto Wagnera. V letech 1922-1924 navrhl celkovou zástavbu rozsáhlého území dejvické kotliny a okolních strání. Centrem se stalo Vítězném náměstí s rozbíhající se sítí ulic v dnešních Dejvicích a Bubenči. Monumentální bloková výstavba ve stylu moderního klasicismu nebyla nikdy plně uskutečněna.

Součástí regulace byl i projekt moderního kampusu ČVUT, jehož přípravou byl Antonín Engel pověřen akademickým senátem v prosinci 1924. Ale ani tento velkorysý plán nebyl dokončen. Na vycházce se podíváme nejen na Englovy stavby, ale i na ty, které vycházely z jeho projektu a byly realizovány dalšími architekty, např. Theodorem Petříkem. Ukážeme si také budovy škol, které vznikly v průběhu dalšího období, např. FA ČVUT z roku 2011 od Aleny Šrámkové. Mimo kampus neopomeneme budovu Arcibiskupského semináře, ale ani funkcionalistické školní budovy od Jana Gillara a Evžena Linharta.


Kde se sejdeme?

u Památníku československým vojákům z II. světové války před Generálním štábem armády ČR; Vítězné nám. 5/1500


Ukončení vycházky

u zastávky MHD Thákurova


Délka vycházky

přibližně 2h (asi 2-2,5 km)

Cena vstupenky:

200


Zvýhodněné vstupné

Zvýhodněné vstupné 150 Kč pro návštěvníky 65+ a studující. Děti do 15 let zdarma.


Platba u průvodce v hotovosti možná do naplnění vycházky za příplatek 50 Kč. Ke každé transakci účtuje GoOut servisní poplatek 15 Kč.