Prahou s očima dokořán

Kampa a uličky Zákampí

Ostrov Kampa a přilehlá Malá Strana mají své zvláštní kouzlo utvářené blízkostí řeky a staletími lidského obývání. Vydejte se s námi objevovat příběhy z klikatých uliček a stinných zákoutí, pozůstatků středověké zástavby proložené novověkými domy a palácovými komplexy.

Procházku zahájíme před kostelem sv. Jana Křtitele Na Prádle, kdysi centrem osady Újezd a  jedním z nejstarších kostelů na území dnešní Prahy.  Byl mnohokrát přestavován a tak se dochovala úzká románská okna vedle zbytků původní gotické výmalby, vysoké krovy a štíty vedle přístavku barokní kruchty. Navštívit interiér můžeme díky laskavosti místního faráře, od kterého se dozvíme o životě v Zákampí včetně povodňových útrap roku 2002 „z první ruky“. Cestou také mineme  johanitskou komendu neboli sídlo Suverénního řádu Maltézských rytířů.  Působí v předpolí Karlova mostu nepřetržitě již od 12. století.

V druhé části se už budeme věnovat samotnému ostrovu. Ostrov Kampa  láká rozlehlým parkem, blízkostí řeky, vyhlídkou na Karlův most… Kus historie snadno odhalíme v místních názvech: Sovovy nebo Odkolkovy mlýny, Velkopřevorský mlýn, Michnovská nebo Nosticova zahrada, další zajímavosti se dozvíte od průvodkyně.

Abychom vycházku trochu okořenili, posadíme na lavičku Václava Havla a povídat si budeme třeba i o tom,  kde snídal pronásledovaný dramatik Václav Havel s francouzským prezidentem, co říkal Jan Werich o svém příteli a téměř sousedovi Jiřím Trnkovi,  proč máme žluté tučňáky pochodující po Vltavě, kde spatříte tvář mladého sochaře Ferdinanda Maxmiliána Brokoffa, nebo jak to bylo s vejci při stavbě Karlova mostu. A víte vy vůbec, že Bruncvík má být Rolandem…?

Návštěva kostela je možná díky dobrovolnému vstupnému v doporučené výši 50 Kč.


Kde se sejdeme?

před kostelem sv. Jana Křitele Na Prádle


Ukončení vycházky

u Muzea Kampa


Délka vycházky

2 hodiny (cca 1,5 km)

Cena vstupenky:

200


Zvýhodněné vstupné

Zvýhodněné vstupné 150 Kč pro návštěvníky 65+ a studující. Děti do 15 let zdarma.


Platba u průvodce v hotovosti možná do naplnění vycházky za příplatek 50 Kč. Ke každé transakci účtuje GoOut servisní poplatek 15 Kč.