Prahou s očima dokořán

Královská zahrada na Pražském hradě

Vznik Královské zahrady výrazně přispěl k přerodu Pražského hradu ze středověkého hradního komplexu v renesanční sídlo členů panovnické rodiny. Vycházku zahájíme u Královského letohrádku, nejpůsobivější pražské renesanční stavby, kde si připomeneme dobu vlády zakladatele zahrady Ferdinanda I. Habsburského a jeho šťastné manželství s Annou Jagellonskou, jejíž jméno se s letohrádkem rovněž spojuje. Při procházce zahradou a zastavení u další půvabné renesanční budovy – Míčovny – se vrátíme do doby pořádání zahradních slavností a her, jejichž organizaci se osobně věnoval syn Ferdinanda I. a Anny, arcivévoda Ferdinand, který v Čechách dvacet let zastupoval zájmy habsburského rodu. Zahradu ale navštěvovali členové panovnických rodin i v nedávné minulosti, kdy do Prahy přijížděli jako hosté prezidenta Václava Havla. Půjdeme tedy i po stopách dnešního britského krále Karla III., který si zahradu prohlédl ještě jako princ z Walesu, či bývalého španělského krále Juana Carlose a královny Sofie.

Do dějin zahrady se zapsali i českoslovenští komunističtí prezidenti, kteří obývali prezidentský byt v další z budov, které v zahradě vznikly – v té době byla ovšem zahrada pro návštěvníky zpravidla uzavřena. Do programu vycházky proto zahrneme i zmínku o bydlení prezidentů v hradním areálu. Neopomeneme ani skleníky, v nichž se dodnes pěstují překrásné květiny pro výzdobu hradních prostor.

Přes Jelení příkop se otvírá výhled na severní opevnění hradu a tamní věže, které v minulosti sloužily i jako vězení. Vzpomínku proto věnujeme i několika osobnostem, které byly v této části Hradu internovány – nebyl to jen rytíř Dalibor, kterého prý „nouze naučila housti“.


Kde se sejdeme?

u vchodu do zahrady u Královského letohrádku; Mariánské hradby 52/1, Praha 1-Hradčany


Ukončení vycházky

v Královské zahradě


Délka vycházky

přibližně 1,5 hodiny (1 až 1.5 km)

Cena vstupenky:

200


Zvýhodněné vstupné

Zvýhodněné vstupné 150 Kč pro návštěvníky 65+ a studující. Děti do 15 let zdarma.


Platba u průvodce v hotovosti možná do naplnění vycházky za příplatek 50 Kč. Ke každé transakci účtuje GoOut servisní poplatek 15 Kč.

Soukromé vycházky

Hledáte netradiční dárek nebo program pro rodinu, klienty či skupinu přátel? Vyberte si z nabízených vycházek nebo Vám připravíme vycházku „na míru“. Pro objednávku a bližší informace pište na adresu info@vychazkypraha.cz.

KONTAKT

Tel.: +420 739 072 642 v pracovní dny od 10h do 17h a také 1 hodinu před každou vycházkou 

E-mail: info@vychazkypraha.cz

Lenka Kliková
Prahou s očima dokořán
Zlenická 884/10; 104 00  Praha 22

 

Podmínky použití