Prahou s očima dokořán

Poutní místo Loreta

Jedním z nejpůvabnějších míst v Praze, které zvou k návštěvě, je pražská Loreta – poutní místo prodchnuté především úctou k Panně Marii. Barokní areál vybudovaný během přibližně sta let vznikal postupně kolem ústřední stavby – kopie tzv. Svaté chýše, domku z Nazaretu uctívaného jako místo, kde archanděl Gabriel zvěstoval Panně Marii, že právě ona byla vybrána, aby počala a porodila Božího syna, a v němž po nějakou dobu žila Svatá rodina.

Vycházku zahájíme poslechem mariánské písně, kterou každou hodinu hraje slavná loretánská zvonohra. Podíváme se na kopii nedochované sochy Panny Marie Loretánské a u reliéfů z barokní doby si připomeneme klíčové okamžiky ze života Panny Marie. Projdeme se ambitem s kaplemi a navštívíme kostel Narození Páně, na jehož stavbě pracovali dva z nejvýznamnějších pražských barokních architektů, otec a syn Dientzenhoferové. V 15:00 se na chvíli zastavíme a opět se zaposloucháme do tónů loretánské zvonohry, jejíž zvuk zní z nádvoří areálu působivěji než při poslechu zvenčí. Tentokrát nepůjde o nahrávku spouštěnou automaticky, ale o malý koncert duchovních melodií hraný živě jedním z hudebníků, kteří tento jedinečný nástroj ovládají. Poté navštívíme klenotnici, v níž je vystavena slavná Diamantová monstrance a další cennosti z loretánského pokladu – jednoho ze dvou nejvýznamnějších chrámových pokladů v českých zemích. Trojrozměrný model nám ukáže jedinečné nástěnné malby objevené nedávno v loretánské kryptě. V 16:00 se znovu rozezní zvonohra dalšími krásnými melodiemi.

Na místě je třeba uhradit vstupné do areálu, které není zahrnuto v ceně vstupenky: dospělí Kč 230 Kč, senioři 65+ 160 Kč, studenti s průkazem 160 Kč, děti 6-15 let 100 Kč.

Termín vycházky:

26.05.2024 ve 14:00


Kde se sejdeme?

před Loretou, Loretánské náměstí č.7, Praha - Hradčany


Ukončení vycházky

v areálu Lorety


Délka vycházky

přibližně 2h

Cena vstupenky:

250


Zvýhodněné vstupné

Zvýhodněné vstupné 200 Kč pro návštěvníky 65+ a studující. Děti do 15 let 30 Kč.


Platba u průvodce na místě je možná v hotovosti i bez rezervace, není-li kapacita vycházky naplněna. Ke každé transakci účtuje GoOut servisní poplatek 15 Kč.

Soukromé vycházky

Hledáte netradiční dárek nebo program pro rodinu, klienty či skupinu přátel? Vyberte si z nabízených vycházek nebo Vám připravíme vycházku „na míru“. Pro objednávku a bližší informace pište na adresu info@vychazkypraha.cz.

KONTAKT

Tel.: +420 739 072 642 v pracovní dny od 10h do 17h a také 1 hodinu před každou vycházkou 

E-mail: info@vychazkypraha.cz

Lenka Kliková
Prahou s očima dokořán
Zlenická 884/10; 104 00  Praha 22

 

Podmínky použití