Prahou s očima dokořán

Strahovský klášter

Strahovský klášter patří k nejstarším klášterům vzniklých na našem území a v době svého vzniku patřil k největším klášterním komplexům střední Evropy. Olomoucký biskup Jindřich Zdík se po návratu z pouti do Svaté země inspiruje tamními řády a zve premonstráty z porýnského Steinfeldu. I dnes na nás občas vykoukne románské kvádříkové zdivo z pod barokního hávu.

Společně si projdeme přízemní prostory bývalého konventu. Z ambitu, který nese stopy všech architektonických slohů, nakoukneme do kapitulní síně i do ještě románských sklepů. Zde nás čeká cyklus 10 obrazů od Jana Jiřího Heringavěnovaných zakladateli tohoto řádu, sv. Norbertovi, jehož život si přiblížíme. Cestou nás bude na stropech i stěnách doprovázet Siard Nosecký, zdejší kanovník, který v barokní době malířsky vyzdobil části konventu, Teologického sálu a také nádherný letní refektář. Na tamějším stropu Kristus hostí hostinu spravedlivých za přítomnosti významných členů řádu, mezi nimiž musíme zmínit opaty Jana Lohela a Kašpara Questenberga.

Závěr prohlídky je věnovaný Strahovské obrazárně založené v roce 1834 uměnímilovným opatem Jeronýmem II. Zeidlerem. Veřejnosti byla zpřístupněna v roce 2017. Dnes čítá na 1500 deskových obrazů, zahrnuje cennou sbírku liturgických předmětů (kalichy, monstrance, relikviáře) od dob středověkých až do počátku 20.století. My si však představíme pouze několik stěžejních děl evropského významu. Snad nejznámějším obrazem je Růžencová slavnost od Albrechta Dürera.

Na místě se platí vstupné do objektu: dospělí 150 Kč/ snížené 80 Kč. Snížené vstupné platí jen pro děti do 6 let a studenty do 27 let.

Termín vycházky:

28.10.2023 ve 14:00


Kde se sejdeme?

před vstupem do pokladny (kostel sv. Rocha) v areálu kláštera


Ukončení vycházky

v prvním patře kláštera, kde si pak můžete Obrazárnu doprojít vlastním tempem


Délka vycházky

2 hodiny

Cena vstupenky:

200


Zvýhodněné vstupné

Zvýhodněné vstupné 150 Kč pro návštěvníky 65+ a studující. Děti do 15 let zdarma.


Platba u průvodce v hotovosti možná do naplnění vycházky za příplatek 50 Kč. Ke každé transakci účtuje GoOut servisní poplatek 15 Kč.