Prahou s očima dokořán

Václavák 682

Václavské náměstí, tady se bez nadsázky „tvořily české dějiny“. Pojďte se na něj podívat zvonu, trochu jinýma očima, a připomenout si vzpoury, revoluce, prodej dobytka, tramvaje, stromy, ale i pietní místa.

Začátky sahají k založení Nového Města císařem Svaté říše římské – Karlem IV. roku 1348. Zmínku o „Koňském trhu“, místě čilého obchodu,  nacházíme již roku 1362. Název setrvává neuvěřitelně dlouhou dobu, až do roku 1848, kdy Karel Havlíček Borovský navrhuje nové – dnešní označení.

Na vycházce si povíme, kde vznikaly první domy a proč ve spodní části je náměstí užší. Nahlédneme do několika dvorů s pohledem na pavlače, ukážeme si místo protiatomového krytu a zastavíme se u domů, které svou významností vybočují z obchodních paláců, bankovní institucí, kaváren a restaurací. Budeme stát na místech někdejších kašen a soch nebo prvního semaforu v Praze, dozvíte se, třeba i co je to „Trafouš“. Závěrem si ukážeme kde byla městská brána s příkopem a povíme si o nové budoucnost tohoto prostoru. Život zde probíhal a probíhá i dnes téměř nepřetržitě 24 hodin denně.


Kde se sejdeme?

u fontány před Národním mueem


Ukončení vycházky

u zastávky metra Můstek


Délka vycházky

přibližně 1,5h (1 až 1,5km)

Cena vstupenky:

200


Zvýhodněné vstupné

Zvýhodněné vstupné 150 Kč pro návštěvníky 65+ a studující. Děti do 15 let zdarma.


Platba u průvodce v hotovosti možná do naplnění vycházky za příplatek 50 Kč. Ke každé transakci účtuje GoOut servisní poplatek 15 Kč.