Prahou s očima dokořán

Žižkovské usedlosti

Žižkovské usedlosti je vycházka za někdejší pražské hradby, do obce zvané Viničná Hora nebo v německé variantě Weinberge, do míst, která od roku 1877 známe jako Žižkov. Dozvíme se o usedlostech, hostincích, vinicích a kapličkách dnes připomínaných pouze místním názvem nebo zbytky staveb skrytých za mnohem pozdější zástavbou. Připomeneme si dobu, kdy byl na místě dnešního pulzujícího města malebný venkov.

Žižkovem projdeme typicky – cikcak nahoru a dolů. Vyjdeme z Olšanského náměstí, připomeneme si někdejší slavný hostinec Bezovka s rybníčkem a zahradou, přes Havlíčkovo náměstí s centrální radnicí k památníku básníka a nobelisty Jaroslava Seiferta. Ten se v dnešní Bořivojově, tehdy Riegrově, ulici narodil a zdejší chudé prostředí formovalo jeho vztah ke světu. Cestou od novogotického kostela sv. Prokopa si připomeneme někdejší usedlost Reissmanku, poté Dolní Sklenářku a kapli Panny Marie v místech dnešní divadla Járy Cimrmana.

V dolní a nejstarší části Žižkova nás čeká usedlost Šubrtka, továrna Husníka  a Häusler, místa posledních vinic a usedlost Velká Proutková spojená s výstavbou městských lázní. V místě Velké Hrabovky bývala továrna na výrobu papírenského zboží, ve vedlejší usedlosti a poplužním dvoře Miranka uvidíme stavbu továrny na výrobu kovového zboží, dnes sídlo divadla Ponec. Se svými osudy nás čekají ještě usedlosti Červený lis, Hrabovka, Křenovka, Komotovka, Šubertka a Dirixka. Vycházku ukončíme na náměstí Winstona Churchilla.


Kde se sejdeme?

na Olšanském náměstí před hotelem Olšanka


Ukončení vycházky

Náměstí Radosti


Délka vycházky

přibližně 2h (2,5km)

Cena vstupenky:

200


Zvýhodněné vstupné

Zvýhodněné vstupné 150 Kč pro návštěvníky 65+ a studující. Děti do 15 let zdarma.


Platba u průvodce v hotovosti možná do naplnění vycházky za příplatek 50 Kč. Ke každé transakci účtuje GoOut servisní poplatek 15 Kč.