Není „koule“ jako „koule“

Pražský Nový Svět je na fotografování jako stvořený. Malebná zákoutí, klikatá ulička, nerovné „kočičí hlavy“, okénka jako z pohádky. Málo který fotograf odejde bez toho, aby zvěčnil nejmenší domek, dnes spojený s dvěma většími v jeden celek zvaný U Zlatého slunce. Docela náhodou se tak na snímek dostanou i dělostřelecké koule ve štítu vedlejšího a výrazně vyššího domu v Černínské ulici. Dělostřelecké koule na Hradčanech nikoho nepřekvapí. Na nedalekém kostele Panny Marie Andělské najdeme několik koulí, které mají různé průměry a připomínají Pruské odstřelování Prahy v roce 1757. Koule ve fasádě nad domkem U Zlatého slunce však skrývají docela jiný původ.

Na Novém Světě bydlíval pan Čtverák, který svému jménu dělal čest. Bylo mu líto, že jeho dům, na rozdíl od nedalekého kostela, žádná památka na dobyvatele nezdobí. Přitom právě tudy, nedokonalými hradbami Nového Světa, pronikli v samém konci třicetileté války Švédové do Prahy. S tím bylo třeba něco dělat! Zašel do Kotců, dnes opuštěného zadního traktu domů Havelské a Rytířské ulice, tehdy však místa, kde se dalo koupit vše. Pan Čtverák koupil staré vojenské naběračky, a protože byl zkušeným restaurátorem kovů, pocínoval je a natřel grafitem, odřízl držadlo a přidal trn. „Koule“ byly připraveny na instalaci.

Radostí pana Čtveráka bývalo pozorovat údiv kolemjdoucích, kteří najednou „objevili“ jeho koule, a divili se, že si jich dříve nevšimli. Pojďte s námi na Nový Svět. Nejen za panem Čtverákem….